4 sie 2006

THE INDEPENDENT podaje:

Antymuzułmański ton
W Europie nasila się rasizm, ksenofobia i skrajnie prawicowy ekstremizm. Coraz częściej ofiarą dyskryminacji i przesądów są społeczności muzułmańskie. Organizacje pozarządowe w 20 państwach UE opracowały na ten temat raport, w którym skrytykowały rządy tych krajów za zaniedbywanie walki z rasizmem. Stawiają także tezę, że polityczna reakcja na ataki terrorystyczne utrudnia życie mniejszościom etnicznym...

...Jeszcze bardziej niepokojący jest wzrost ekstremizmu wśród polityków. W raporcie napisano: „Nasilenie się skrajnie prawicowego ekstremizmu, jak też nacjonalizmu w innych postaciach, jest ewidentny w niektórych państwach, takich jak Dania, Szwecja, Niemcy, Łotwa, Malta i Republika Słowacka”.
„Szczególnie niepokojące jest wykorzystanie internetu jako narzędzia szerzenia rasistowskich nastrojów, przestępstw i propagandy, zważywszy, że wykroczenia internetowe często nie są rejestrowane, a ich zwalczanie natrafia na trudności prawne”.
Ofiarami rasizmu padają zarówno członkowie europejskiej społeczności żydowskiej, jak i mniejszość romska.
Oddzielny dokument na temat islamofobii informuje jednak o gwałtownym wzroście przestępstw przeciwko muzułmanom, przede wszystkim we Francji.
Jak czytamy, „w ciągu ostatniego roku nastąpił wzrost nietolerancji i dyskryminacji w stosunku do muzułmanów, a tony islamofobii przeniknęły do wszystkich aspektów życia publicznego i prywatnego muzułmanów w Europie”.

Ciekawe, czy zauważyli przy okazji, że to wśród muzułmanów we Francji szerzy się antyżydowska fobia i antyizraelska nienawiść. Może to jest częściowym powodem tych antymuzułmańskich tonów.
Ciekawe jak u nas oceniono by te zjawiska - muzułmanów niewielu, więc nienawiść też nieduża, dodatkowo osłabiana ciepłymi uczuciami do rdzennie polskich muzułmanów, czyli Tatarów, żyjących w Rzeczpospolitej od setek lat...
Co prawda Żydzi też u nas żyją od setek lat i też pozostało ich niewielu (choć wielu rodaków uważa, że zbyt wielu...) a uczucia wzbudzają nieładne. Może dlatego, że w głębi ducha czujemy, że mogą mieć do nas uzasadnione pretensje?
Ciekawe...

Brak komentarzy: