19 lut 2007

Nagroda dla Kołakowskiego w Jerozolimie

Pozwalam sobie dziś zaprezentować cała notatkę prasową z Gazety, która korzystała, jak widać, z serwisu PAP.
Zamieszczam wiadomość o tej imprezie, bo jest interesująca z kilku powodów. Prezentuje naszą książkę w kraju w którym wielu ludzi było od pokoleń zainteresowanych naszą literaturą, kraju ludzi, których przodkowie często byli tej naszej literatury najwybitniejszymi twórcami. Prezentowani są autorzy dla mnie ważni - z tej trójki najwyżej sobie cenię Andrzeja Sapkowskiego. No i na tych targach pracuje moja córką, którą serdecznie pozdrawiam i której zazdroszczę tych ciekawych dni i ciekawych spotkań...

PAP

W niedzielę zaczynają się 23. Międzynarodowe Targi Książki w Jerozolimie. Tego dnia Wielką Nagrodę Jerozolimską otrzyma prof. Leszek Kołakowski.

Kołakowski będzie drugim polskim laureatem tej nagrody - po Zbigniewie Herbercie, który otrzymał ją w 1991 r. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1963 r. pisarzom, których "dzieła odnoszą się do zagadnień ludzkiej wolności, polityki i sprawowania władzy". Wśród nagrodzonych znaleźli się do tej pory m.in. Susan Sontag, Jorge Luis Borges, Eugene Ionesco, Milan Kundera.

Jerozolimskie targi odbywają się co dwa lata. Gośćmi targów będzie w tym roku trójka polskich pisarzy: Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski i Paweł Smoleński. Ich przyjazd to rodzaj preludium do Roku Polskiego, jakim ogłoszono w Izraelu 2008 rok.

Tokarczuk zaprezentuje m.in. swoją najnowszą książkę "Anna Inn w grobowcach świata", która wpisuje się w wielki międzynarodowy projekt wydawniczy, w ramach którego wybrani pisarze z pięciu kontynentów na nowo interpretują starożytne mity.

Powieści fantasy Andrzeja Sapkowskiego znane są na całym świecie, również w Izraelu, choć do tej pory żadna z nich nie została przetłumaczona na hebrajski (są czytane w przekładach na język rosyjski).

Paweł Smoleński jest autorem zbioru reportaży o problemach współczesnego Izraela "Izrael już nie frunie".

Brak komentarzy: