30 lip 2006

1 V 1989

Miesięcznik polonijny Relax wychodzący w 1989 w Chicago opublikował takie rysuneczki, wywiezione z Polski. Pochodziły z 1982 roku, kiedy to ukazały się we wrocławskim nieregularniku podziemnym "Ślepowron". Wyszło kilka numerów...

Ciekawy był pomysł na rozpowszechnianie. Numer tworzono na stronach A4 wyklejanych rysunkami i tekstami pisanymi na maszynie, następnie strony fotografowano i wywoływano na pocztówkowych papierach fotograficznych. Numery rozchodziły się po całym Dolnym Śląsku w postaci klatek filmu małoobrazkowego, łatwego do ukrycia i chętni w różnych miejscach wywoływali sobie kolejn e numery do woli. Omijało to zakazy druku, braki papieru na rynku a jakość pocztówkowych odbitek była idealna!

Łezka mi się zakręciła w oku , gdy kiedyś na wystawie podziemnych publikacji stanu wojennego zobaczyłem dwie plansze poświęcone "Ślepowronowi". Kółko historii zatoczyło krąg, gdy jeden z redaktorów "Ślepowrona" opublikował te moje rysunki w Chicago, do którego trafił jako emigrant naukowy, polityczny i w końcu całkowity. Jądruś - pozdrowienia i uściski!!!

Gdy żyły dinozaury...
Jak widać, niektóre żyją do dziś!

Brak komentarzy: