17 kwi 2007

Dzień Pamięci...

W Izraelu czciło się, kilka dni temu, Dzień Pamięci o Ofiarach Szoah. Żyjący Żydzi wspominają pomordowanych Żydów. Żyjący ludzie wspominają pomordowanych ludzi na całym świecie. Mniej lub bardziej. Polska powinna należeć do tych krajów, w których pamięta się niemal tak, jak w Izraelu. To najliczniej Obywateli naszego kraju unicestwił wróg, który ten los szykował nam także - jedynie wyrok miał być odroczony na lata. Po Żydach następną grupą podludzi mieli być Słowianie, zwłaszcza ci polskojęzyczni.

Ale przed tym dniem niektórzy potomkowie tych niewymordowanych Słowian maszerowali po hitlerowsku, z niemalhitlerowskimi hasłami wywrzaskiwanymi przez wygolonych osiłków. Ich ojcowie czy dziadowie walczyli w AK czy w Afrika Korps? Obóz Narodowo-Radykalny czy Obóz Nazistowsko-Radykalny?

Na swej stronie ONR cytuje artykuły w których są takie fragmenty: "To organizacja jawnie propagująca treści faszystowskie: nienawidzi Żydów, Romów, nienawidzi też demokracji. Opowiada się za rozwiązaniami siłowymi. Naszym zdaniem Kraków nie powinien być postrzegany jako miejsce, gdzie pozwala się na szerzenie tego typu treści - mówi Anna Lipowska-Teutsch z Towarzystwa Interwencji ". Wygodnie zacytować kogoś nieprzychylnego - nie trzeba umieszczać własnego programu, za który mogłaby grozić delegalizacja...

Ale jest też i taka oto informacja: "21 marca w Bełchatowie odbyły się 2 pikiety, które współorganizowali członkowie Obozu Narodowo Radykalnego Brygady Łódzkiej i Młodzieży Wszechpolskiej" a ona sytuuje "radykalnych patriotów" ramię w ramię z wszechpolakami, a stąd już bliziutko do elpeeru - i jesteśmy w 4erpe.

Co roku potomkowie tych Żydów, którzy przeżyli, tych których ocalili często Polacy, ryzykując śmiercią całych rodzin albo tych, którzy odpowiednio wcześnie uciekli z brunatniejącej Europy, maszerują w Marszu Żywych.

Na końcu wspomnę tylko Piotra Kuncewicza, który zmarł 9 kwietnia. Napisał Piotr Kuncewicz tom wielki "Goj patrzy na Żyda", który pokonywałem kilka lat temu, dowiadując się wielu rzeczy, o który goje na codzień nie wiedzą, a od święta też. Podtytuł tej księgi "Dzieje braterstwa i nienawiści od Abrahama po współczesność" dobrze oddaje treść wydarzeń ostatnich dni, o których chciałem wspomnieć.

1 komentarz:

p pisze...

dokladnie wczoraj. i pani fatyga sie pofatygowala... :)