29 cze 2006

WHITE BLUES (1)

Wcale nie będzie o White Power, wszechpolakach czy innych rasistowskich świrach - wręcz przeciwnie - mowa o białych, którzy skalali się muzyką Czarnych, którzy propagowali ją wśród białej młodzieży i po całym świecie!

Biały blues to czarny blues grany przez białasów.

W Anglii zaczął to robić w początku lat 60-tych Alexis Corner a zaraz potem John Mayall, który w swych zespołach wychował całą gromadę znakomitości białobluesowych (Clapton, Green, Fleetwood...). Do angielskiego wątku bluesa można dodać Chicken Shack, Savoy Brown, wczesny Feetwood Mac, nieco ostrzejszych rockowo Taste (z Rorym Gallagherem) i Free.

Amerykanie mieli wzorce bliżej, więc tam białasy też wzięły się masowo za bluesowanie. Teoretyczne podstawy dał biały zbieracz i teoretyk bluesa John Hammond, którego syn do dziś jest jednym z prominentnych bluesmanów. Grupy znane to: Canned Heat, Allman Brothers Band, Paul Butterfield Blues Band i kopy innych.

Z czarnymi wzorcami białasy grywały i pozostały wspaniałe nagrania Canned Heat z Johnem Lee Hookerem, Fleetwood Mac w Chicago z wieloma czy Howlin' Wolfa z muzykami Rolling Stones w Londynie.

Tak sobie wlepiłem, bo pewna nieznana Gośka poprosiła mnie o krótkie wprowadzenie w temat. No kolejna, którą ciężko będzie wyjecministrowi wszechedukacji wychować w białym patriotyźmie!

Brak komentarzy: